fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Gniezno. 1000 lat później: Nikt nie ma monopolu na polskość

W gnieźnieńskiej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie zorganizowano dziś uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów dla uczczenia 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Było wspólne odśpiewanie hymnu przy akompaniamencie orkiestry wojskowej i okolicznościowe przemówienia najważniejszych osób w państwie.

Obie izby parlamentu przyjęły jednobrzmiąca uchwałę, w której zapisano, że dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje, a także stała się liczącym w Europie graczem politycznym.

1000lecie3   1000lecie1

Przypomnijmy: Wiosną 1025 roku książę Bolesław, nazwany później Chrobrym, dopełnił aktu koronacji królewskiej, stając się w ten sposób pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski. Żaden kronikarz nie podał daty dziennej ani miejsca tego wydarzenia. Na podstawie pośrednich danych z dużym prawdopodobieństwem można wskazać na datę 18 kwietnia 1025 roku i przypadającą tego dnia Wielkanoc. Miejscem koronacji prawdopodobnie była natomiast Archikatedra w Gnieźnie, związana z kultem świętego Wojciecha.

Symboliczny blask królewskiej korony towarzyszył księciu Bolesławowi już od ćwierć wieku, odkąd na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku cesarz Otto III nałożył mu na głowę swój własny diadem. Podjęte wówczas starania o zgodę na koronację nie doszły wówczas do skutku – dążeniom przeszkodziła m.in. śmierć życzliwego Polsce cesarza Ottona III oraz konflikt z jego następcą Henrykiem II.

1000 lecie4   1000lecie8

Koronacja z 1025 roku, czyniąca z monarchy pomazańca bożego, była aktem politycznym, a także manifestacją woli niepodległości i suwerenności młodego państwa polskiego. Polskę zaczęto odtąd określać i opisywać jako królestwo. W tym samym roku koronowano również Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego. Według ustaleń historyków miało to miejsce 25 grudnia, także w Gnieźnie. Kolejna koronacja potwierdziła trwałość i niepodległość państwa polskiego. (gov.pl)

Dzisiaj w Gnieźnie obecni byli członkowie władz z lewicy oraz cały skład Parlamentarnego Klubu Lewicy, na sali zasiedli w odpowiednich sektorach: wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wicepremier i minister cyfryzacji, bydgoski poseł Krzysztof Gawkowski, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, przewodnicząca KP Lewica Anna Maria Żukowska.

Nową Lewicę województwa kujawsko-pomorskiego reprezentowali – poseł Piotr Kowal i senator Stanisław Pawlak.

1000lecie6

Poseł Piotr Kowal nie krył wzruszenia, mówiąc: – Zgromadzenie Narodowe w Gnieźnie to chwila szczególna. Nie tylko oddajemy hołd historii, ale też zadajemy sobie pytanie: dokąd zmierzamy jako wspólnota? W miejscu, gdzie rodziła się Polska, dziś potrzebujemy jedności, odpowiedzialności i odwagi, by budować kraj oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Nasza przyszłość to silna Polska w zjednoczonej Europie i bezpieczna Polska w ramach NATO. To nasz wspólny obowiązek wobec przyszłych pokoleń!

24 lipca 2024 roku Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.

***

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 lipca 2024 r.

w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie

"W 2025 roku przypada wyjątkowa, 1000. rocznica koronacji w Archikatedrze Gnieźnieńskiej dwóch pierwszych królów naszego państwa: Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.

Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski, na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo.

Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd władcom, którzy 1000 lat temu, będąc spadkobiercami Księcia Mieszka I oraz Księżniczki Dobrawy, kontynuowali dzieło politycznego oraz kulturowego umacniania polskiej państwowości.

Koronacje te nie byłyby możliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, a na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy.

Upamiętnienie wstąpienia na tron Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta jest wspomnieniem wszystkich tych, którzy skupieni wokół idei rodzącego się państwa polskiego, poświęcali czas, energię, a niekiedy i życie, byśmy dziś byli częścią dumnego grona krajów Europy z wielowiekową tradycją państwowości. Pielęgnowanie pamięci o początkach polskiej państwowości jest naszym obowiązkiem, to również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu znaczenia tych wydarzeń, owocujących założeniem pierwszej dynastii panującej w historii naszego kraju, ustanawia rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie".

Opr. nim, 25 kwietnia 2025 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem