fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Toruń. Lewica postuluje darmowe bilety PKP i PKS na wakacje

Przed nami najdroższe wakacje od lat, ceny paliw przekroczyły barierę 8 zł za litr benzyny i oleju napędowego. Wiele polskich rodzin nie zapewni wyjazdu dzieciom, ponieważ rodziców nie będzie stać na bilety kolejowe czy autobusowe.  Lewica mówi: – nie możemy dopuścić do takiej sytuacji i zgłasza najnowszą propozycję wprowadzenia stuprocentowej zniżki na bilety PKP i PKS w miesiącach lipcu i sierpniu dla dzieci, młodzieży i studentów do 26 roku życia. 

Dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu z darmowych przejazdów wakacyjnych będzie mogło skorzystać ok. 7 milionów osób.

Potrzeba natychmiastowej zmiany ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów transportu zbiorowego przez dodanie art. 2 przepisu o 100% uldze dla dzieci powyżej 4 lat do czasu obowiązku szkolnego, uczniów do 24 roku życia oraz studentów do 26 roku życia przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego każdego roku w dniach od 1 lipca do 31 sierpnia. Dotąd obowiązują zniżki szkolne 37%, a dla studentów 51%.

W Toruniu zorganizowano konferencję prasową, podczas której posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i Mateusz Orzechowski przedstawili szczegóły propozycji.

Joanna Scheuring-Wielgus mówiła, że rząd będzie na to stać, bo szacuje się, że poprawka pochłonie koszt 1 miliarda złotych, a przecież bezsensownie płacimy za niewykonywanie wyroków sądów unijnych – za „Turów” i za nieprzywracanie praworządności codziennie naliczane w milionach euro kary. Postulujemy, by zmiana ustawy o ulgach w przejazdach wakacyjnych procedowana była na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

   torun bilety wakacje3 copy   torun darmowe przejazdy

Utracone przychody w wysokości nie większej niż 1 miliard złotych mogą zostać zrekompensowane na podstawie istniejących przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Mateusz Orzechowski zwrócił także uwagę na aspekt ograniczenia zużycia ropy, jeśli podróże kolejami okażą się tańsze, będą konkurencyjne. Wspierać będziemy w ten sposób Ukrainę – dodał.

Skutki drożyzny na kilkanaście dni przed początkiem sezonu urlopowego są zatrważające. Z opublikowanych przez redakcję Superekspresu badań wynika, że ponad połowy Polaków i Polek (59%) w tym roku nie będzie stać na wakacje. Ceny np. nad polskim morzem dorównały tym z zachodniej Europy. Oznacza to, że miliony polskich dzieci w czasie wakacji zostaną w domu.

Trzeba zrobić wszystko, by ulżyć rodzinom w tej trudnej sytuacji. Polskie dzieci muszą pojechać na wakacje. Jest to szczególnie ważne po kolejnym pandemicznym roku. Nie może być tak, że za błędną politykę PiS zapłacą polskie dzieci, dlatego Lewica uważa, że wspomniana propozycja jest dobrym krokiem w kierunku ulżenia w trudnej sytuacji mniej zamożnym rodzinom.

Opr. nim, 15 czerwca 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem